Komu patrí november 1989?

Autor: Stanislav Mičev | 17.11.2019 o 15:50 | (upravené 17.11.2019 o 16:44) Karma článku: 1,19 | Prečítané:  133x

Dnes je moderné prisudzovať túto zmenu politike Spojených štátov a za strojcu vtedajšieho prezidenta Ronalda Reagana. Akosi v úzadí zostáva muž, ktorý odštartoval reformný proces v Sovietskom zväze. Volal sa Michail Gorbačov. Bez

17. november patrí medzi významné medzníky modernej slovenskej histórie. Uskutočnil sa len pár dní po páde berlínskeho múru. To bol jasný signál na zmeny v Európe.

Dnes je moderné prisudzovať túto zmenu politike Spojených štátov a za strojcu vtedajšieho prezidenta Ronalda  Reagana. Akosi v úzadí zostáva muž, ktorý odštartoval reformný proces v Sovietskom zväze. Volal sa Michail Gorbačov. Bez jeho politiky by všetky tieto zmeny možné neboli.

Pamätám sa veľmi dobre s akým nadšením Gorbačova vítali obyvatelia Československa. Toľko prirodzeného nadšenia a záujmu som si ako dieťa odniesol z jari a leta 1968 až kým neskončili pod pásmi tankov. Úsmev nám zašľapali, ale nádej zostala. Rok 1968 sa už zopakovať nemohol, ale jeho symbol Alexander Dubček na tribúnach novembra 1968 nechýbal a bol jednou z jeho hybných síl.

Na námestiach novembra 1989 boli aj desaťtisíce ľavičiarov a boli aj vo VPN. Aktívne sa podieľali na povalení režimu, ktorý stratil všetko čo sa stratiť dalo. Robotníci jasne podporili zmeny v spoločnosti. Aj v radoch komunistov boli reformátori, ktorí vedeli, že ďalšie zotrvávanie dogmatického vedenia je nereálne. Spomeniem aspoň Petra Weissa a ľudí okolo neho, ktorí neskôr vytvorili Stranu demokratickej ľavice.

November 1989 nie je len sviatkom pravice, tak ako 29. august nie je len sviatkom ľavice. Sú to štátne sviatky a patria celému národu. V ich odkaze sú jasné dva základné atribúty - sloboda a demokracia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.


Už ste čítali?